Nieodpowiednio naostrzony nóż może nie tylko pęknąć, ale przede wszystkim w nieodpowiedni sposób będzie ciąć papier. W takich sytuacjach warto zwrócić się po poradę do specjalistów w tej dziedzinie. Odpowiednie doradztwo przysłuży się zwiększeniu bezpieczeństwa pracy maszyny, jak i pracowników, którzy posługują się daną maszyną.
Rodzaje noży introligatorskich
Noże introligatorskie to dość szerokie pojęcie, obejmujące narzędzia o różnych ostrzach oraz funkcjach. Zaliczyć do nich można noże do papieru i kartonu, sfazowane z prawej strony, podczas gdy lewa przylega do stalowej linii, wzdłuż której następuje cięcie. Ostrza tego typu występują w gilotynach oraz trójnożach. Nóż introligatorski to też otnik, czyni nóż do tektury. Zrobiony jest on z wąskiej, stalowej taśmy, zakończonej spiczastym ostrzem sfazownym z czterech stron, będącym w przekroju wydłużonym rombem. Innym typem są noże do skóry, które wyróżnia szerokie, elastyczne ostrze. Do noży introligatorskich zaliczyć można również noże krążkowe, które doskonale nadają się do cięcia tkanin.
Ostrzenie noży introligatorskich – przebieg procesu
W pierwszej kolejności ostrza noży introligatorskich są poddawane prostowaniu. Następnie ostrzy się je przy pomocy szlifierek. Warto przy tym postawić na szlifiernię, która posiada w swoim parku maszynowym urządzenia wiodących producentów – Gockel, Reform czy MVM. Właściwa regulacja maszyn jest kluczem do odpowiedniego rezultatu końcowego. Do ostrzenia poszczególnych rodzajów ostrz przeznaczone są stosowne szlifierki – inne zostaną użyte do noży listwowych, inne zaś do noży krążkowych i narzędzi specjalistycznych. Standardowe ostrzenie to zebranie około 0,3 mm stali z wysokości noża. W im gorszym stanie jest ostrze, tym więcej materiału trzeba zebrać, co zmniejsza ilość kolejnych ostrzeń.
Maszyny poligraficzne wymagają specjalnej opieki!
Pierwszym i najważniejszym elementem jest odpowiednie krojenie materiału, aby jednak robić to poprawnie, warto zadbać, o to, aby noże były odpowiednio naostrzone. Warto zwrócić się po poradę do specjalistów w tej dziedzinie. Odpowiednie doradztwo przysłuży się zwiększeniu bezpieczeństwa pracy maszyny, jak i pracowników, którzy się nią posługują. Powierz swoje narzędzia tnące wykwalifikowanej kadrze szlifierzy, którzy są fachowcami w swojej dziedzinie. Do każdego elementu należy podejść z tak samą starannością.
Firma MIX GRAF rozpoczęła swoją działalność jak hurtownia artykułów poligraficznych. Z czasem jednak sukcesywnie poszerzyła swoją ofertę o kolejne produkty i usługi, które są niezbędne w tej profesji, jak i innych branżach. Obecnie tworzy jedyną w Polsce sieć szlifierni noży.
Więcej informacji: https://www.mix-graf.pl/noze.html