Worki filtracyjne są dzisiaj jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, jeśli chodzi o filtrację suchą. Mają niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle. Do ich produkcji używa się różnego rodzaju materiałów, po to by mogły pracować w różnych temperaturach i różnym środowisku z jak największą wydajnością. Można je dostać w różnych rozmiarach, dlatego nie trzeba się martwic o to, że nie będą pasowały do Twojego systemu wentylacji.
Do czego są i jak działają worki filtracyjne?
Worki filtracyjne służą jednemu głównemu celowi, z pewnością poprawiają jakość Twojego życia, ponieważ ich zadaniem jest zapewnienie konkretnemu pomieszczeniu, dostępu do powietrza dobrej jakości. Przy jego zakładaniu szczególną uwagę powinieneś poświecić odpowiedniemu dopasowaniu takiego worka. Dzięki temu będzie on mógł pracować zarówno w bardzo niskiej jak i w bardzo wysokiej temperaturze, w zależności od potrzeb, doskonale zatrzymując zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, tak, aby nie dotarły do Ciebie.
Każdy może ich używać, jednak w szczególny sposób polecane są dla branż, w których pracownicy w miejscach pracy narażeni są na kontakt z każdym rodzajem zanieczyszczeń powietrza. Oto kilka rodzajów materiałów, które są wykorzystywane do ich produkcji:
- poliester – ten typ materiału w tej branży jest prawdopodobnie najbardziej popularny, wiele osób wybiera właśnie ten materiał, często kierując się po prostu niską ceną. Worki filtracyjne zrobione z poliestru są szczególnie doceniane w takich branżach jak: gastronomia, energetyka czy ciepłownictwo.
- poliakrylonitryl – są dedykowane do pracy, gdzie panują wysokie temperatury oraz powietrze jest bogate w różnego rodzaju pierwiastki chemiczne.
- POLIIMID (PI) – jest materiałem odpornym na topnienie, charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością, potrafi znieść temperaturę nawet 350 stopni Celsjusza. Pozyskuje się go, za pomocą metody polikondensacji.
- Teflon (PTFE) – charakterystyczną cechą tego tworzywa jest bardzo niska przepuszczalność powietrza. Jest to wyjątkowo niestandardowy rodzaj materiału, który w zasadzie jest membraną.
- polipropylen
Na co zwrócić uwagę przy zakupie worków filtracyjnych?
Wiele sklepów w Internecie oferuje filtry workowe, które reklamują jako profesjonalne. W tym przypadku na pewno nie należy kierować się ceną. Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na materiały filtracyjne, z którego są wykonane. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, koniecznie trzeba o nie zadbać, dlatego warto wybrać taki, które będzie miał możliwość stosowania w gałęziach przemysłu, w których działasz i odpowiednio ochroni Cię przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami powietrza. Zazwyczaj zwraca się uwagę na kilka podstawowych aspektów:
- do jakiej temperatury spalin worek filtracyjny będzie w stanie spełniać swoją rolę
- odporność filtra na wilgotność
- jak wiele odpylanego gazu filtr jest w stanie przyjąć w konkretnym czasie
- w jakim środowisku dany filtr da radę spełniać swoją rolę
Wybór odpowiedniego worka filtracyjnego jak widać, nie jest wcale taki prosty. Dobrze jest przejrzeć ofertę i dobrać taki, który spełni swoje zadanie i sprawdzi się podczas pracy w konkretnym środowisku. Jest to szczególnie ważny aspekt, ponieważ często od niego zależy zdrowie, Twoje, Twoich współpracowników lub pracowników.