sprężarka

Gdzie sprawdzą się sprężarki scroll? Zastosowanie

Do podwyższania ciśnienia powietrza służą głównie sprężarki, które różnią się między sobą nie tylko wydajnością, lecz także sposobem realizacji pracy, a tym samym także zastosowaniem. Sprężarki scroll są na tym polu urządzeniem szczególnym – łączą brak potrzeby stosowania systemu filtracji z generowaniem w 100% bezolejowego powietrza w klasie „0”.

Jak działa sprężarka typu scroll?

Sprężarki służą do podwyższenia ciśnienia gazu w stosunku do tego „na wejściu” i zarazem także wymuszania jego obiegu, dlatego stanowią podstawowe urządzenie mechaniczne wykorzystywane w wielu aplikacjach przemysłowych. Sprężarka typu scroll jest jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie. Proces sprężania jest w niej realizowany przy udziale dwóch spirali – jedna jest stała i nieruchoma, podczas gdy druga wykonuje ruch mimośrodowy. W efekcie ciśnienie powietrza znacznie się zwiększa. Spirale nie stykają się ze sobą, lecz pracują od siebie zupełnie niezależnie, w efekcie czego nie ma potrzeby stosowania preparatów smarujących.

Sprężarka scroll charakteryzuje się ponadprzeciętną wydajnością i wysoką precyzją pracy, a przy tym także bezawaryjnością, która wynika w głównej mierze z prostej konstrukcji. Ograniczenie liczby elementów ruchomych do niezbędnego minimum sprawia, że sprężarki scroll, a właściwie mimośrodowe, spiralne, nie wymagają zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych w okresie eksploatacji. Dzięki temu większość czynności w zakresie obsługi technicznej ogranicza się z reguły do okazjonalnej naprawy lub dostosowania jej pracy do nowej aplikacji.

Sprężarki scroll – najważniejsze zalety

Sprężarka typu scroll ze względu na swoją szczególną konstrukcję ma wiele zalet, które są głównym powodem jej popularności w najbardziej wymagających instalacjach przemysłowych. Z pewnością najważniejszy jest efekt jej pracy. Urządzenie z wyższej półki generuje w 100% bezolejowe sprężone powietrze w wysokiej klasie czystości „0”. Parametr ten dla przemysłu jest kluczowy – świadczy o braku oparów, aerozoli oraz płynów olejowych w wyprodukowanym powietrzu. 

Sprężarki scroll, dzięki zastosowaniu żebrowanej chłodnicy, nie potrzebują zewnętrznego źródła chłodzenia oraz systemu filtracji powietrza. Wysokowydajne i energooszczędne silniki nie podnoszą nadmiernie rachunków za energię elektryczną, a niska głośność generowana przez urządzenie umożliwia ich zastosowanie także w pomieszczeniach, w których pracują osoby wrażliwe na dyskomfort akustyczny.

Nie można także pominąć niewielkich wymiarów zewnętrznych – sprężarka typu scroll może być nawet kilkukrotnie mniejsza niż standardowe urządzenie do sprężania gazu, tym samym można ją zainstalować bezpośrednio przy ciasnym stanowisku pracy. Modułowa budowa umożliwia dostosowanie jej kształtu do wolnej przestrzeni, nawet do tych najmniej wymiarowych i ustawnych.

Zastosowanie sprężarki scroll

Sprężarka scroll, dzięki generowaniu czystego powietrza wolnego od drobinek olejowych, może być w efekcie stosowana w praktycznie każdej wymagającej aplikacji – w tym także w przemyśle spożywczym, laboratoriach czy w diagnostyce oraz w innych równie wymagających instalacjach.

Przedsiębiorcy wykorzystują ją przede wszystkim w wielkoskalowej produkcji żywności. Sprężone powietrze klasy „0” może mieć bezpośredni kontakt z żywnością, w tym z produktami gotowymi oraz półproduktami. Służy zarówno do ich wytwórstwa, jak i ostatecznej obróbki czy pakowania. 

W przemyśle opartym na półprzewodnikach sprężarka scroll sprawdza się jako urządzenie do czyszczenia układów wysoce wrażliwych na olej, podobnie jak w przemyśle papierniczym i tekstylnym. Powietrze pozbawione oleju nie zanieczyszcza obrabianego medium, a tym samym także nie wpływa na jego parametry mechaniczne. Inne sprężarki mogą wymagać zastosowania dodatkowego systemu filtracji, co podnosi poziom skomplikowania układu i ryzyko jego awaryjności.

Sprężarka typu scroll jest szeroko wykorzystywana także w branży medycznej, która szczególnie rygorystycznie podchodzi do kwestii czystości powietrza generowanego przez sprężarki. Urządzenie służy w gabinetach między innymi do zasilania urządzeń medycznych, w tym także takich, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem, bez narażania ich na kontakt z drobinkami oleju.

Instalacja zaawansowanych systemów uzdatniania powietrza generowanego przez standardowe sprężarki bywa bardzo dużym obciążeniem finansowym dla mniejszych i większych zakładów produkcyjnych czy usługowych. Sprężarki scroll znacznie zmniejszają koszty całej aplikacji oraz ryzyko uszkodzenia poszczególnych elementów wchodzących w jej skład. Właśnie z tego powodu sprężarka typu scroll sprawdzi się w praktyce w każdej gałęzi przemysłu, a szczególnie tam, gdzie jakość powietrza wyjściowego jest szczególnie istotna.

Partnerem artykułu jest firma AlmiAir, oferująca sprężarki. 

FAQ:

  • Czy sprężarki scroll są awaryjne?

Liczba elementów ruchomych ograniczona do minimum sprawia, że sprężarki scroll cechują się bezawaryjnością i minimalnymi wymogami względem cyklicznych zabiegów konserwacyjno-technicznych. Spirale nie stykają się ze sobą i nie występuje między nimi tarcie, a napęd oparty na pasku klinowym jest trwały nawet podczas pracy pod pełnym obciążeniem.

  • Co znaczy klasa powietrza „0”?

Sprężarka scroll nie wymaga do pracy oleju oraz innych czynników smarnych, które w efekcie mogą zanieczyścić powietrze ich drobinkami. To oznacza, że generowane powietrze jest klasy „0” – najwyższej w 5-stopniowej skali czystości od „0” do „4”, gdzie poziom „4” charakteryzuje się największym zanieczyszczeniem, a „0” najniższym. 

  • Jakie silniki w sprężarkach scroll są warte szczególnej uwagi?

Sprężarka scroll powinna zostać wyposażona w nowoczesną jednostkę napędową o optymalnej mocy w stosunku do zastosowań i niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Polecanym silnikiem jest ten w klasie IE3, który cechuje się wysoką wydajnością i energooszczędnością przy minimalnym ryzyku wystąpienia, a podczas pracy nie generuje strat energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *